Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Data święta nie jest przypadkowa. Upamiętnia ono wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Z tej okazji w naszej szkole Uczniowie klasy V przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów zabawy i ćwiczenia związane z językiem polskim. Piątoklasiści znakomicie poradzili sobie z tym jakże ważnym zadaniem. Zaprezentowali społeczności uczniowskiej wiadomości w postaci pułapek ortograficznych, łamańców językowych, rebusów, krzyżówek itp. W tym wyjątkowym dniu ze szczególnym zaangażowaniem zadbaliśmy o nasz piękny język polski.

Nasza szkolna społeczność pamięta, że język polski należy pielęgnować nie tylko 21 lutego. O swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty dbamy na co dzień.

Obchody MDJO’2019 w naszej szkole przygotowały nauczycielki: Pani Emilia Orzyłowska i Pani Katarzyna Micun.