KUCHNIA ALEKSANDER

Zdrowe jedzenie to nasza pasja, którą chcemy zarazić naszych uczniów. Zdobytą wiedzę i doświadczenie postanowiliśmy przekazywać dzieciom. Pozwoli to każdemu z nich zrozumieć od podstaw filozofię zdrowego żywienia – wartość naturalnych składników, zdrowych nawyków, wspólnych posiłków i edukacji kulinarnej. Wskazujemy nie tylko kierunki myślenia, ale dajemy również konkretne porady czy przepisy kulinarne. Pokazujemy jak łatwe, przyjemne, a co najważniejsze korzystne dla nas wszystkich jest zdrowe odżywianie.

Nadwaga i otyłość przybrały rozmiar globalnej epidemii. Badania dowodzą, że nadmierna masa ciała u dzieci i młodzieży wiąże się z poważnymi następstwami zdrowotnymi, zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym.

Powstrzymanie epidemii otyłości jest naszym priorytetem. Nawyki żywieniowe kształtujące się i utrwalające w okresie dzieciństwa i młodości trudno zmienić w wieku dorosłym. Codzienne spożywanie zbilansowanych i jednocześnie smacznych posiłków, jedzenie w przyjaznej atmosferze i o regularnych porach kształtuje w dzieciach prawidłowe zwyczaje żywieniowe na całe życie. Dzieci spędzają w szkole ok. 8 godzin w ciągu dnia. Spośród wielu funkcji, jakie pełni nasza szkoła, jedną z najważniejszych jest promocja zachowań prozdrowotnych oraz działania edukacyjne. Żywność oferowana w szkole powinna sprzyjać zdrowiu i dobrze wpływać na nasze podejście do jedzenia na całe życie! Wspólne jedzenie sprzyja integracji, budowaniu umiejętności społecznych, jak również stanowi urozmaicenie i odpoczynek od szkolnych zajęć.

Nasze zajęcia mają wpłynąć na budowanie korzystnych dla zdrowia nawyków żywieniowych oraz świadomości konsumenckiej.

Uczymy JAK DOBRZE JEŚĆ, BY DOBRZE ŻYĆ!

Nauczyciel prowadzący: Bartosz Ożarek, Anna Rutkowska

“WODA NA ZDROWIE”

6 czerwca 2018 roku

Kolejne zajęcia z cyklu Jedzenie ma znaczenie odbyły się pod hasłem WODA NA ZDROWIE. Zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwszą – teoretyczną, którą poświęciliśmy na omówienie znaczenia wody dla naszego organizmu. Poznaliśmy takie hasła, jak nawodnienie oraz odwodnienie. Już wiemy, że Woda jest najważniejszym składnikiem naszego ciała i pełni szereg bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Bardzo ważne jest abyśmy nie zapominali o odpowiednim nawadnianiu, szczególnie w taką pogodę jaką mamy teraz. Dowiedzieliśmy się jakie jest nasze zapotrzebowanie oraz w jaki sposób powinniśmy dostarczać wodę do naszych organizmów.

Drugą część zajęć, praktyczną, poświęciliśmy na przygotowanie dwóch lemoniad: cytrusowo-miętowej oraz arbuzowej.
Z przyjemnością będziemy odtwarzać przepisy na te lemoniady w gorące, wakacyjne dni!

Przygotowali: Anna Rutkowska i Bartosz Ożarek