BYĆ JAK IGNACY

Programy i Projekty

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Nauka może zmienić świat a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać  Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas I-VI). To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

W czwartej edycji programu będziemy odkrywać tajemnice nauki, cofając się do czasów wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Pierwszą bohaterką jest Stanisława Adamowiczowa - lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Drugim naukowcem jest Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, jego metoda przyczyniła się do powstania mikroprocesorów. Trzecia postać to Mieczysław Bekker - twórca łazika księżycowego wykorzystywanego w misjach Apollo 15, 16 i 17. Czwarty naukowiec to Józef Hofmann, wybitny pianista, kompozytor i wynalazca, autor ponad 70 wynalazków! Każdemu z naukowców poświęcamy jeden blok tematyczny.

Nauczyciel prowadzący: Hanna Woźniak

Być jak Ignacy – energia elektryczna

Uczestnicy zajęć fakultatywnych koła naukowego “Płomień wiedzy” dowiedzieli się, czym jest prąd i dlaczego to jeden z największych wynalazków w historii człowieka. Energia elektryczna może pochodzić z wody, wiatru lub słońca. To rozwiązanie, które jest dobre dla środowiska.

Mali naukowcy wykonali kilka ciekawych doświadczeń. Uczniowie naelektryzowali balony pocierając je o włosy. Taki balon przyciąga również skrawki papieru, a przyłożony do metalowej łyżki potrafi wyzwolić iskrę! czytaj dalej ...

Być jak Ignacy – Józef Rotblat

Pierwsze zajęcia fakultatywne koła naukowego ,,Płomień wiedzy”. Pierwszy blok tematyczny dotyczyL niesamowitego fizyka Józefa Rotblata.

Uczniowie dowiedzieli się czym jest energia i do czego służy. Poznali jej podstawowy podział. Energia otacza nas z każdej strony – występuje w przyrodzie, w nas samych, w sprzętach domowych. Jest po prostu wszędzie i występuje pod różnymi postaciami np. energii elektrycznej, słonecznej lub cieplnej.

Jan Czochralski -cd.

Uczestnicy koła naukowego “Być jak Ignacy” wiedzą już wszystko o Janie Czochralskim.  Zasłynął on przede wszystkim z dwóch wynalazków. Pierwszym z nich była metoda krystalizacji metali, dzięki której produkowane są urządzenia elektryczne. Drugim był Metal B, wykorzystywany w kolejnictwie do lat 60 XX wieku. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest mikroprocesor oraz jaki wpływ na rozwój mikroprocesorów miała Metoda Czochralskiego. Poznali jedno z jego największych odkryć, czyli stop metalu określany mianem Metalu B. Wiedzą już jaki wpływ wywarł on na kolejnictwo. Na ostatnich zajęciach uczniowie zaprojektowali swoje wymarzone pociągi! czytaj dalej ...

Jan Czochralski

Drugim naukowcem IV edycji „Być jak Ignacy” jest Jan Czochralski – odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, służącej obecnie do otrzymywania monokryształów, które są podstawą do produkcji mikroprocesorów. Wynalazca stworzył także stop bezłożyskowy (metal B), który doprowadził do rewolucji w kolejnictwie. Mimo braku matury jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. Jeden z najwybitniejszych polskich wynalazców.

Na ostatnich zajęciach wszyscy byli naukowcami! Każde z dzieci przygotowało własną hodowlę kryształków soli. czytaj dalej ...

Stanisława Adamowiczowa

Poznaliśmy już pierwszą naukowiec 4. edycji programu „Być jak Ignacy”! To Stanisława Adamowiczowa – lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Zajmowała się m.in. statystyką i demografią, międzynarodowymi zagadnieniami zdrowia publicznego oraz epidemiologią chorób zakaźnych i społecznych. Na zajęciach poznaliśmy takie pojęcia jak: odporność, epidemia oraz pandemia. Dowiedzieliśmy się również jak zmieniły się nawyki higieniczne na przestrzeni lat. Czy wiedzieliście, że w XV wieku kąpiele bywały atrakcją na przyjęciach?  Wiemy już czym jest zdrowie i jak należy o nie dbać. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w szkole raczej nie ma możliwości spania, ale czy znamy techniki, które mogą nam pomóc odpocząć? Uczestnicy naszego koła naukowego wypróbowali pozycję Cooka, która stwarza zintegrowaną możliwość efektywniejszego uczenia się i reagowania. czytaj dalej ...

Copyright © Niepubliczna Szkoła Podstawowa ALEKSANDER w Siedlcach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa ALEKSANDER
ul. Brzeska 65, 08-110 Siedlce
TOP