BYĆ JAK IGNACY

Programy i Projekty

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Nauka może zmienić świat a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać  Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas I-VI). To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

W czwartej edycji programu będziemy odkrywać tajemnice nauki, cofając się do czasów wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Pierwszą bohaterką jest Stanisława Adamowiczowa - lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Drugim naukowcem jest Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, jego metoda przyczyniła się do powstania mikroprocesorów. Trzecia postać to Mieczysław Bekker - twórca łazika księżycowego wykorzystywanego w misjach Apollo 15, 16 i 17. Czwarty naukowiec to Józef Hofmann, wybitny pianista, kompozytor i wynalazca, autor ponad 70 wynalazków! Każdemu z naukowców poświęcamy jeden blok tematyczny.

Nauczyciel prowadzący: Hanna Woźniak

Jan Czochralski

Drugim naukowcem IV edycji „Być jak Ignacy” jest Jan Czochralski – odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, służącej obecnie do otrzymywania monokryształów, które są podstawą do produkcji mikroprocesorów. Wynalazca stworzył także stop bezłożyskowy (metal B), który doprowadził do rewolucji w kolejnictwie. Mimo braku matury jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. Jeden z najwybitniejszych polskich wynalazców.

Na ostatnich zajęciach wszyscy byli naukowcami! Każde z dzieci przygotowało własną hodowlę kryształków soli. czytaj dalej ...

Stanisława Adamowiczowa

Poznaliśmy już pierwszą naukowiec 4. edycji programu „Być jak Ignacy”! To Stanisława Adamowiczowa – lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Zajmowała się m.in. statystyką i demografią, międzynarodowymi zagadnieniami zdrowia publicznego oraz epidemiologią chorób zakaźnych i społecznych. Na zajęciach poznaliśmy takie pojęcia jak: odporność, epidemia oraz pandemia. Dowiedzieliśmy się również jak zmieniły się nawyki higieniczne na przestrzeni lat. Czy wiedzieliście, że w XV wieku kąpiele bywały atrakcją na przyjęciach?  Wiemy już czym jest zdrowie i jak należy o nie dbać. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w szkole raczej nie ma możliwości spania, ale czy znamy techniki, które mogą nam pomóc odpocząć? Uczestnicy naszego koła naukowego wypróbowali pozycję Cooka, która stwarza zintegrowaną możliwość efektywniejszego uczenia się i reagowania. czytaj dalej ...

Copyright © Niepubliczna Szkoła Podstawowa ALEKSANDER w Siedlcach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa ALEKSANDER
ul. Brzeska 65, 08-110 Siedlce
TOP