MAŁE FILHARMONIE

PROGRAMY I PROJEKTY

10 maja 2018 roku

„Piosenka jest dobra na wszystko” – koncert z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”
w wykonaniu artystów Filharmonii Narodowej. Kolejny program z udziałem piosenkarzy był spotkaniem z Kabaretem Starszych Panów, jednym z najciekawszych zjawisk polskiej piosenki autorskiej. Twórczość niezapomnianego duetu Jerzy Wasowski – Jeremi Przybora to niewyczerpane bogactwo subtelnych aluzji, dowcipu i liryki, mających swoje źródło w sytuacjach wziętych prosto z życia. Świat przedstawiony w ich piosenkach jest przeniknięty poezją i spowity mgiełką niepowtarzalnego, ciepłego humoru.

8 marca 2018 r.

„Sacrum i profanum” i „Od baśni do baśni!” – koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką”.

Muzyka zawsze była mocno związana ze sferą sacrum i towarzyszy religijnym obrzędom. Jednak w każdej epoce, obok dzieł inspirowanych wiarą i budzących wzniosłe uczucia, powstawały utwory świeckie, nie tylko służące odmiennym celom, ale także rządzące się własnymi prawami. W koncercie zaprezentowano najpiękniejsze przykłady muzycznego sacrum i profanum, od baroku do współczesności, dając okazję do interesujących porównań ich języka dźwiękowego i charakterystycznych środków wyrazu.

Przygotowała: Anna Domska

15 lutego 2018 roku

Koncerty “Szalone lata dwudzieste” i “To był bal!”

Przenieśliśmy się do międzywojennej Warszawy w „szalonych” latach dwudziestych ubiegłego wieku. Był to czas intensywnego rozwoju tańca towarzyskiego. Na parkietach całej Europy, obok eleganckich walców, pojawiły się tańce o rodowodzie amerykańskim, które zdobyły tak wielką popularność, że stały się królami wszelkich balów i zabaw tanecznych. Naszej wędrówce po scenach kabaretowych tętniącej życiem stolicy towarzyszyły muzyczne przeboje przedwojennego kina, zabawne charlestony i namiętne tanga, które przypomną niepowtarzalny klimat miasta nazywanego wówczas „Paryżem Północy”.

Przygotowała: Anna Domska

4 stycznia 2018 roku

Koncert „Ludwig van Beethoven – portret kompozytora”

Gdyby Ludwig van Beethoven jeszcze żył, miałby teraz 247 lat i mieszkał w Zjednoczonej Europie. Ciekawe, jak przyjąłby fakt, że napisaną przez niego melodię „Ody do radości” uczyniono hymnem Unii Europejskiej, a jej obywatele, mówiący różnymi językami, zarówno duzi, jak i mali, z łatwością rozpoznają Bagatelę a-moll, znaną powszechnie pod tytułem „Dla Elizy”. Może pokładałby nadzieję we współczesnej medycynie, licząc na pomoc w choćby częściowym odzyskaniu słuchu? Czy wtedy stworzyłby kolejne symfonie, jeszcze wspanialsze od dziewięciu wcześniejszych?

W 190. rocznicę śmierci wielkiego mistrza można pozwolić sobie na podobne rozważania. Na pewno warto też lepiej poznać muzykę Beethovena – ta bowiem nie przemija, wciąż zachwycając i zdumiewając słuchaczy.

Przygotowała: Anna Domska

7 grudnia 2017 roku

“Wielki teatr świata” i “Zaczarowany kociołek” – koncerty w wykonaniu artystów Filharmonii Narodowej.

Scena teatralna to niezwykłe miejsce. Często przedstawia się na niej historie, które nigdy się nie zdarzyły i bohaterów, którzy nigdy nie istnieli. Widzowie, poddając się chętnie magii teatru, zwykle zaczynają zastanawiać się na tym, co też ich spotkało w życiu i jakie role im samym przyszło odegrać. „Wielki teatr świata” został oparty m.in. na tekstach dramatów Williama Szekspira, Sławomira Mrożka i Pedra Calderona, od którego zapożyczono tytuł tego poetycko-muzycznego koncertu.

Przygotowała: Anna Domska

„Król Midas w rękach bogów”

9 listopada 2017 roku

Piotr Wróbel „Król Midas w rękach bogów” – przedstawienie operowe w kostiumach.

Współczesna opera, napisana na zamówienie przez młodego kompozytora Piotra Wróbla. Bohaterem opery jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci z mitologii – król Midas, który zasłynął z zamiłowania do bogactwa i z tego, że przyprawiono mu ośle uszy. Nowością przedstawienia jest również obsada – obok fortepianu, jak zawsze pełniącego rolę orkiestry, uczniowie usłyszeli złocisty puzon, symbolizujący znanego ze swoich wad mitycznego władcę.

Przygotowała: Anna Domska

Copyright © Niepubliczna Szkoła Podstawowa ALEKSANDER w Siedlcach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa ALEKSANDER
ul. Brzeska 65, 08-110 Siedlce
TOP