W KRAINIE ZMYSŁÓW

Zajęcia mają na celu rozwój osobowości dzieci, usprawnienie ruchowe, usprawnienie manualne, rozwijanie świadomości własnego ciała, uspołecznianie, rozwój samodzielności i zwiększenie wiary we własne możliwości, rozwój świadomości przestrzeni i działania w niej oraz naukę dzielenia tej przestrzeni z innymi ludźmi.

W trakcie zajęć bawimy się z masami oraz różnymi tworzywami takimi, jak np. ciecz nienewtonowska, ciastolina, mannolina, żelkolina, sensoryczna galaretka, piasek niezamakający, ziarna fasoli, grochu, ryżu, makarony itp. Wszystkie dzieci są twórcze, lepią, sypią, gniotą, malują. Nieodłącznym atrybutem zajęć jest wielozmysłowe poznanie świata, a więc zapachy, faktury, gra kolorów wprowadzają uczestników w świat kreatywnej i niczym nie ograniczonej wspaniałej zabawy. Podczas zajęć dzieci manipulują nie tylko dłońmi, ale także całym ciałem, uczą się i poznają otaczający je świat poprzez zabawę. W trakcie zajęć wychodzimy z założenia, że „szczęśliwe dziecko to brudne dziecko”, a jeśli towarzyszy temu rozwój działamy dalej i nie poprzestajemy w rozwoju wielozmysłowym młodego człowieka.

Podczas zajęć dbamy o:

 • zapewnienie uczestnikom poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i życzliwości,
 • wytworzenie pozytywnych relacji opartych na zaufaniu i wsparciu, szacunku, trosce,
 • kształtowanie równowagi emocjonalnej i pozytywnej motywacji do podejmowania zadań
 • budzenie wiary we własne możliwości,
 • odkrywanie potencjalnych zdolności,
 • kształtowanie właściwych zachowań wobec innych ludzi,
 • rozwijanie potrzeby właściwego komunikowania się i współpracy.

Głównym celem zajęć jest polisensoryczne poznanie otaczającego świata.

Nauczyciel prowadzący: Anna Rutkowska

“CIASTOLINA”

11 kwietnia 2018 roku

Kraina zmysłów tym razem bazowała na naturalnych produktach. Była mąka ziemniaczana, gotowane buraczki i marchewki oraz nowość w naszych eksperymentach zmysłowych – Tapioka. Dzieci samodzielnie wykonały najprostszą ciastolinę, na którą przepis został zaczerpnięty od Oli Charęzińskiej – https://www.charezinska.pl/. Następnie ćwiczyliśmy palce w ugotowanej i kolorowanej barwnikami spożywczymi tapioce. Kolejne zajęcia będą jak zwykle bardzo emocjonujące i zapewne z racji pięknej pogody…brudne, zgodnie z powiedzeniem „Brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko”.

Przygotowała: Anna Rutkowska

21 marca 2018 roku

Podczas kolejnych zajęć z cyklu „W krainie zmysłów” samodzielnie malowaliśmy papier przy użyciu pianki do golenia oraz farby. Wszystkie nasze kartki wyszły pięknie.

Z okazji pierwszego dnia wiosny na kolorowym tle zakwitły hiacynty. Nasze zmysły ponownie zostały pobudzone i czekają na kolejne zajęcia.

Przygotowała: Anna Rutkowska

“PACHNĄCE MYDEŁKA”

28 lutego 2018 roku

Wykorzystując sensoryczny sześcian Uczniowie odgadywali poprzez dotyk poszczególne przedmioty niezbędne w trakcie zajęć. Foremki, mydło, sól do kąpieli, barwniki spożywcze, dzbanek i żelatyna to główne składniki naszych …. „mydełek”.  Głównym celem zajęć było przygotowanie prezentu dla mam z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Przygotowanie mydełek jest proste i nie wymaga specjalnych produktów. Nasz przepis:

 • Opakowanie żelatyny rozpuszczone w 1,5 szklanki wody
 • 1 szklanka mydła w płynie,
 • Łyżeczka soli,
 • Barwnik spożywczy,
 • Opcjonalnie płatki orkiszowe, suszone kwiaty.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i wlewamy do foremek, odstawiamy na noc do zastygnięcia, a następnego dnia mamy takie cuda 😊

Przygotowała: Anna Rutkowska

PEELING SOLNY

10 stycznia 2018 roku

Ostatnie w tym semestrze zajęcia z cyklu „W krainie zmysłów” odbyły się, jak zwykle, w środę.  Z okazji zbliżających się świąt: Dnia Babci i Dnia Dziadka nasi uczniowie samodzielnie przygotowywali peeling solny. Każde dziecko mogło poczuć zapach i smak oleju kokosowego, soli himalajskiej, pobawić się świeżo mieloną kawą, a także posmarować ręce oliwką dla dzieci. Samodzielne tworzenie prezentów dla najbliższych sprawiło dzieciom wiele radości. Nasze zmysły zostały pobudzone zapachem świeżej kawy, a także cynamonu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne comiesięczne zmysłowe spotkanie.

Przygotowała: Anna Rutkowska

“ŚWIĄTECZNE ZAPACHY”

20 grudnia 2017 roku

Mimo, iż czas przygotowań do świąt dobiega już końca, prezentujemy nasze ostatnie w tym semestrze zajęcia z „Krainy zmysłów”, podczas których przenieśliśmy się w świat zapachów świątecznych. Mieliśmy okazję wąchać, smakować, dotykać przypraw i produktów, które kojarzą się nam ze świętami. Cynamon w proszku ma dużo intensywniejszy zapach niż jego cała laska 😊. Pomarańcze, mandarynki, czekolada, pierniczki i wiele innych zapachów przywołało bardzo miłe wspomnienia. Niestety, nikt nie odważył się spróbować kapusty kiszonej.

Drugą część naszych zajęć stanowiło wykonanie stroika na świąteczny stół. Gałązki świerku, kasztany, żołędzie, suszone liście, sztuczny śnieg i inne ozdoby pozwoliły nam wyczarować piękne dzieła. Wszyscy uczestnicy zajęć już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć. Do zobaczenie w drugim semestrze.

Przygotowała: Anna Rutkowska

“MAGICZNE MALOWANIE”

15 listopada 2017 roku

Zajęcia z cyklu poznawania i pobudzania zmysłów. Zabawę rozpoczęliśmy od dwuskładnikowych baniek. Zrobiły one duże wrażenie na każdym z uczestników zajęć. Kolor baniek uzależniony jest od użytych składników, a przepis z łatwością zapamięta najmłodszy „sensomaniak”. Następnie rozpoczęliśmy magiczne malowanie czarną farbą. Nasze obrazy wyszły barwne i kolorowe.

Podsumowaniem pracy z różnymi fakturami było wykonanie lampionu ze słoika. Pomalowany klejem w nasze wymarzone kształty słoiczek obsypywaliśmy solą, kaszą manną i brokatem. Wsypana do środka kawa ogrzana płomieniem podgrzewacza tworzy piękny i niepowtarzalny efekt końcowy.

Przygotowała: Anna Rutkowska

„PACHNĄCE ŚWIECZKI”

11 października 2017 roku

Zajęcia z serii poznawania naszych zmysłów. Za oknem jesiennie więc i u nas trochę wietrznie, jednak to my sami dmuchaliśmy tworząc bańki. Nasze bańki nie były takie zwykłe, a niepękające. Odbijaliśmy bańki i dobrej zabawie nie było końca. Aby przegnać choć na chwilkę szarość i ponurą aurę królującą za oknem, każdy z uczestników zajęć wykonał pachnącą i kolorową świeczkę. Wszyscy ozdobili słoiczki używając własnej wyobraźni i pomysłowości. Kolejne zajęcia zapowiadają się jeszcze ciekawiej.

Przygotowała: Anna Rutkowska

Copyright © Niepubliczna Szkoła Podstawowa ALEKSANDER w Siedlcach

Niepubliczna Szkoła Podstawowa ALEKSANDER
ul. Brzeska 65, 08-110 Siedlce

Kiedy zwrócić się do pedagoga

Drogi Uczniu, zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy: 

 • Czujesz się nieakceptowany, nierozumiany, samotny. 
 • Czujesz się niesprawiedliwie potraktowany przez rówieśnika lub osobę dorosłą. 
 • Czujesz, że nie potrafisz efektywnie się uczyć. 
 • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić. 
 • czytaj dalej ...

  PROGRAM 2. TURNUSU

  Załączniki:

  PROGRAM 1. TURNUSU

  Załączniki:

  FERIE Z ALEKSANDREM’2020

  Na półkolonie zapraszamy Dzieci w wieku 6-12 lat. Wszystkie zajęcia są inspirowane naszymi doświadczeniami z nowoczesną edukacją.

  W tym roku ferie zimowe Dzieci spędzą na zajęciach w ramach Akademii Aleksander

  Terminy turnusów:

  Turnus I – 10 lutego – 14 lutego

  Turnus II – 17 lutego – 21 lutego

  Zgłoszenia uczestników przyjmujemy do 24 stycznia 2020 roku

  Półkolonie odbywają się w Niepublicznej Szkole Podstawowej Aleksander w Siedlcach (ul. Brzeska 65)

  Półkolonie trwają od 7.30 do 16.30 czytaj dalej ...

  Załączniki:

  TOP